NFC - Yakın Alan İletişimi - Kartlı Geçiş Sistemleri


Yakın Alan İletişimi (NFC) nedir?

nfcYakın Alan İletişimi (NFC – Near Field Communication) teknolojisi tüm dünyadaki tüketicilerin hayatını kolaylaştırmak ve daha rahat hale getirmek için bir dokunuşla kolaylıkla işlemleri yaptırabilir, dijital içerik alışverişi gerçekleştirir ve elektronik cihazları birbirine bağlar. Yakın Alan İletişimi (NFC), akıllı telefon ve benzeri cihazların birbirine dokunarak ya da birbirine birkaç santimetre yaklaştırılarak radyo iletişimi kurmalarına imkan tanıyan standartlar kümesidir. Mevcut ve öngörülen uygulamalar temassız işlem, veri alışverişi ve Wi-Fi gibi daha karmaşık iletişimin basitleştirilmiş kurulumunu içermektedir. Aynı zamanda, bir NFC cihazı ve tag adı verilen NFC çipi arasında da iletişim mümkündür.

NFC aşağıdaki alanlarda güncel ve gelecek çözümler sağlayarak, bugünün farklı temassız teknolojilerini bütünleştirir:


 • Erişim kontrolü
 • Tüketici elektroniği
 • Sağlık
 • Bilgi toplama ve değişim
 • Sadakat ve kuponlar
 • Ödemeler
 • Ulaşım

NFC standartları iletişim protokolleri ve veri alışveriş formatlarını kapsar ve ISO / IEC 14443 ve FeliCa standartlarını da içeren mevcut radyo frekansı tanımlama (RFID) standartlarına dayanmaktadır. Standartlar ISO/IEC 18092 ve Nokia, Philips ve Sony tarafından 2004 yılında kurulan ve 160dan fazla üyesi olan NFC forumu tarafından tanımlananları içermektedir.

Daha eski sistemlerde (temassız akıllı kartlar gibi) sadece tek yönlü iletişim mümkünken, NFC RFID sistemler üzerinde uç noktaları arasında iki yönlü iletişime izin verecek şekilde inşa edilmiştir. NFC taglerinin NFC cihazları tarafından da okunabilmesinden dolayı tek yönlü uygulamalarda da kullanılabilir.


NFC’nin Temel Faydaları

NFC tüketiciler ve işletmeler için bir dizi avantaj sağlar: nfc nedir

 • Sezgisel: NFC etkileşimi basit bir dokunuştan daha fazlasına ihtiyaç duymaz.
 • Çok yönlü: NFC geniş kapsamlı bir alanda sanayi, ortamlar ve diğer kullanımlar için idealdir.
 • Açık ve standartlara dayalı: NFC teknolojisinin temel katmanlar evrensel uygulamalı ISO, ECMA ve ETSI standartlarına dayanır.
 • Teknolojik olanak: NFC Bluetooth, Wi-Fi gibi kablosuz teknolojilerin hızlı ve basit kurulumunu kolaylaştırır.
 • Kendiliğinden güvenli: NFC yayını kısa menzillidir (bir dokunuştan birkaç cm’ye kadar).
 • Birlikte çalışabilir: NFC mevcut temassız kart teknolojileri ile çalışabilir.
 • Güvenlik: NFC güvenlik uygulamalarını desteklemek için yerleşik yeteneklere sahiptir.

Ticaret

NFC cihazları şu anda kullanılan kredi kartları ve elektronik bilet akıllı kartlarının kullanımına benzer temassız ödeme sistemlerinde kullanılabilir ve bu sistemlerin yerine geçmesi veya tamamlaması için mobil ödemeye olanak sağlar. Örneğin Google Wallet, tüketicilerin kredi kartı ve mağaza sadakat kartı bilgilerini bir sanal cüzdanda saklamalarına ve sonra da MasterCard PayPass işlemlerini kabul eden terminallerde NFC uyumlu cihazların kullanımına olanak verir. Almanya, Avusturya, Finlandiya, Yeni Zelanda ve İtalya toplu ulaşımda NFC bilet sistemi denemeleri yapmaktayken, Çin ülke genelinde otobüslerde bu sistemi hizmete sokmuştur. Hindistan ise bilet gişelerinde NFC tabanlı işlemleri uygulamaktadır.


Bluetooth ve Wi-Fi bağlantıları

NFC son derece basit kurulum ile düşük hızda bağlantı sunmaktadır ve daha yetenekli kablosuz bağlantılar için kullanılabilir. Örneğin Android Beam yazılımı bir dosya transferi yaparken, bir bluetooth bağlantısını etkinleştirme, eşleştirme ve kurma adımlarını otomatik olarak tamamlamak için NFC kullanır. Nokia NFC uyumlu cihazlarda tek bir dokunuşla bluetooth kulaklık ve hoparlörleri eşleştirmek için NFC teknolojisini kullanmıştır. Aynı prensip Wi-Fi ağlarının yapılandırmasına uygulanabilir.


Sosyal Ağlar

NFC kartvizit, fotoğraf, video veya dosya paylaşımı ve multiplayer mobil oyunlar girme gibi sosyal ağ durumlarda kullanılabilir.


Kimlik ve Erişim Jetonları

NFC Forum’u NFC özellikli cihazların elektronik kimlik belgesi ve keycard olarak çalışmasını desteklemektedir. NFC’nin kısa menzile sahip olması ve şifrelemeyi desteklemesinden dolayı daha az özel RFID sistemler için uygun olabilir.


Akıllı Telefon Otomasyonu ve NFC Tagleri

nfc android cep telefonlarıNFC ile donatılmış akıllı telefonlar, görevleri otomatikleştirmek için NFC uygulamaları ile programlanabilir NFC tagleri veya çıkartmaları ile eşleştirilebilir. Bu da akıllı telefondaki NFC uygulaması ya da başka uygulamalar tarafından telefon ayarları değişikliği, oluşturulup gönderilecek bir metin, açılacak bir uygulama veya bir dizi komutun çalıştırılmasına izin verir. Bu belki de, herkes tarafından her yerde bir şirket ya da ürüne ihtiyaç duymadan, NFC donanımlı bir akıllı telefon tarafından hemen kullanılabilecek en pratik, güncel kullanımlardan birisidir.


Temel Özellikler

NFC genellikle 4 cm ya da daha az bir mesafe gerektiren kısa menzilli kablosuz teknolojiler kümesidir. NFC ISO/IEC 18000-3 arayüzünde 13.56 Mhz ile ve 106 kbit /s 424 kbit /s arasında değişen oranlarda çalışır. NFC her zaman bir başlatıcı ve hedef içerir; başlatıcı pasif hedefe güç veren bir RF alan oluşturur. Bu da NFC hedeflerinin etiket, çıkartma, anahtarlık veya kart gibi pil gerektirmeyen çok basit form faktörlerini almasını sağlar. İki cihaza da güç verilmesi koşuluyla NFC peer-to-peer haberleşmesi mümkündür. NFC için bir patent lisans programı Via Licensing Corporation tarafından halen geliştirilmektedir. Bir genel, platform bağımsız NFC kitaplığı libnfc adı altında yayınlanmıştır.

NFC tagleri veri içerebilir ve tipik olarak salt okunurdur, ancak yeniden yazılabilir de olabilir. Bunlar üreticileri tarafından özel olarak kodlanmış olabilir veya NFC tarafından sağlanan özellikler kullanılabilir. Bu tagler banka ve kredi kartı bilgisi, PIN ve ağ bağlantıları bilgilerini güvenle saklayabilir. NFC Forum yapılandırılabilirlik, bellek, güvenlik, veri saklama ve yazma dayanıklılığı açısından farklı haberleşme hızına ve yeteneklere sahip dört tür etiket tanımlar. Tagler şu an 96 ve 4096 byte arasında belleğe sahiptir.


 • Proximity kart teknolojisinde olduğu gibi, yakın alan iletişimi her cihazın yakın alanında yer alan döngüsel antenlerin arasındaki manyetik indüksiyonu kullanır. 13.56 MHzlik dünya çapında kullanılabilir ve lisanssız radyo frekansı ISM bandı dahilinde çalışır. RF enerjisinin çoğu izinli ± 7 kHz bant aralığında yoğunlaşmıştır, fakat ASK modülasyonu kullanırken tam tayf zarfı 1.8 MHz'e kadar geniş olabilir.
 • Kompakt standart antenli teorik çalışma mesafesi: 20 cm kadar (yaklaşık 4 santimetre pratik çalışma mesafesi).
 • Desteklenen veri hızları: 106, 212 veya 424 kbit /s (bit hızı 848 kbit /s standart ISO / IEC 18092 ile uyumlu değildir)
 • İki mod vardır:
  -Pasif iletişim modu: Başlatıcı cihaz bir taşıyıcı alan sağlar ve hedef cihaz mevcut alanı ayarlayarak cevap verir. Bu modda hedef cihaz işletim gücünü başlatıcı tarafından sağlanan elektromanyetik alandan çeker ve bu da hedef cihazı bir transponder yapar.
  -Aktif iletişim modu: Başlatıcı ve hedef cihaz kendi alanlarını oluşturarak haberleşme sağlarlar.
 • Hız

  Aktif Cihaz

  Pasif Cihaz

  424 kbit/s

  Manchester, 10% ASK

  Manchester, 10% ASK

  212 kbit/s

  Manchester, 10% ASK

  Manchester, 10% ASK

  106 kbit/s

  Modified Miller, 100% ASK

  Manchester, 10% ASK

 • NFC veri aktarmak için iki farklı kodlama kullanmaktadır. Eğer aktif cihaz veriyi 106 kbit/s hızla aktarırsa, %100 modülasyon ile modifiye Miller kodlaması kullanılır. Diğer tüm durumlarda Manchester kodlama% 10 bir modülasyon oranı ile birlikte kullanılır.
 • NFC cihazları, aynı zamanda veriyi alabilir ve iletebilir.

NFC ve Temassız Teknolojiler

nfc ve temassız teknolojilerNFC temassız kart teknolojileri için olan mevcut standartlardaki anahtar unsurları kullanarak birçok popüler tüketici düzeyinde kablosuz teknolojilerini tamamlar. NFC, mevcut temassız kart altyapısıyla uyumlu olabilir ve tüketicinin değişik sistemlerde tek bir cihazı kullanmasını sağlar.

Temassız kart teknolojisinin yeteneklerini geliştirerek, NFC ayrıca cihazların maksimum 424kbps hızla ve 4 cmden daha az mesafeden bilgi paylaşımını sağlar. Kullanıcılar basit bir dokunuşla kartvizit paylaşımı yapabilir, işlem yapabilir, bilgiye erişebilir, erişim kontrol sistemleri için kimlik bilgilerini elde edebilirler.

NFC’nin iki yönlü iletişim kurma becerisi dokunuş basitliği ile diğer teknolojiler ile bağlantı kurmak için idealdir. Örneğin kullanıcı mobil cihazını stereo cihazına bağlamak istiyorsa, sadece cihazı stero cihazın NFC temas noktasına dokundurabilir ve cihazlar en iyi kablosuz teknolojiyi kullanmak için iletişim kuracaktır.

Bu son kullanıcı için ne anlama geliyor? Kolay bağlantı, hızlı işlemler ve basit veri paylaşımı.


Bluetooth ile Karşılaştırma

NFC ve Bluetooth cep telefonlarına entegre kısa menzilli iletişim teknolojileridir.

Özellik

NFC

Bluetooth

Düşük Enerjili Bluetooth

RFID Uyumu

ISO 18000-3

Aktif

Aktif

Standardizasyon gövdesi

ISO/IEC

Bluetooth SIG

Bluetooth SIG

Ağ Standardı

ISO 13157 etc.

IEEE 802.15.1

IEEE 802.15.1

Ağ Tipi

Point-to-point

WPAN

WPAN

Kriptografi

RFID ile değil

Uygun

Uygun

Menzil

< 0.2 m

~100 m (class 1)

~50 m

Frekans

13.56 MHz

2.4–2.5 GHz

2.4–2.5 GHz

Bit Rate

424 kbit/s

2.1 Mbit/s

~1.0 Mbit/s

Set-up zamanı

< 0.1 s

< 6 s

< 0.006 s

Güç Tüketimi

< 15mA (okuma)

Sınıfa göre değişir

< 15 mA (iletme veya alma)

Aşağıda teknik ayrıntılı olarak anlatıldığı gibi, NFC Bluetooth daha yavaş hızlarda çalışır, ama çok daha az güç tüketir ve eşleştirme gerektirmez.

NFC standart Bluetooth’dan daha hızlı kurulu, ancak düşük enerjili Bluetooth’tan daha hızlı değildir. NFC ile aygıtları tanımlamak için el ile yapılandırmak yerine, cihazlar arasındaki bağlantı otomatik olarak çabucak kurulur. Bu da saniyenin onda birinden azdır. 20 cm'den az bir maksimum çalışma mesafesi ile, NFC istenmeyen durdurma olasılığını azaltan daha kısa menzile sahiptir. Bu da NFC’nin kalabalık alanlarda daha uygun olmasını sağlar.

Bluetoothun aksine, NFC mevcut pasif RFID (13.56 MHz ISO / IEC 18000-3) altyapıları ile uyumludur. NFC, Bluetooth V4.0 düşük enerji protokolüne benzer nispeten düşük güç gereksinimi duymaktadır. NFC güce sahip olmayan bir cihazla (örneğin, kapalı olan bir telefon, bir temassız akıllı kredi kartı vb.) ile çalıştığında güç tüketimi Düşük Enerji Bluetooth V4.0’dan daha fazladır.

 

NFC teknolojisi, nfc usb kart okuyucu, android nfc nedir, nasıl kullanılır, nasıl çalışır, nfc ile kart okuma, nfc kart tanımlama ve yükleme, kullanım alanları hakkında detaylı bilgi almak için 0216 573 38 89 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

 

< Kartlı Geçiş Sistemleri Ana Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

 

Yüz Tanıma Sistemleri

 • Yüz Tarama.
 • Yüz Tanıma Özelliği Nedir
 • Biyometrik Tanıma Sistemleri Nedir?
 • Yüz Tanıma Kullanım Alanları
 • Yüz Tanıma PDKS
 • Yüz Tanıma Parmak İzi
 • Yüz Tanıma Öğrenci Takip
 • Yüz Tanıma Üye Takip
 • Yüz Tanıma Geçiş Sistemleri
 • Yüz Tanıma Programı
 • Yüz Tanıma Sisteminin Faydaları
 • Yüz Tanıma Biyometri Biometrics
 • Yüz Tanıma Güvenlik Sistemleri
 • Yüz Tanıma Kontrol Sistemleri
 • Yüz Tanıma Görüntü Tanıma
 • Yüz Tanımalı Personel Takip Sistemi
 • Yüz Tanıma Teknolojisi
 • Yüz Tanıma Sistemi Cihazları
 • Hanvon Faceid Yüz Tanıma
 • Yüz Tanıma Fonksiyonu
 • Yüz Tanıma Yazılımı
 • Yüz Tanıma Fiyat
 • Yüz Tanıma Haberler
 • Yemekhane Kontrol Sistemleri

 • Yemekhane Kontrol
 • Yemekhane Kontrol Programı
 • Yemekhane Kontrol Otomasyonu
 • Yemekhane Takip
 • Yemekhane Parmak İzli Geçiş
 • Yemekhane Kartı
 • Yemekhane Personel Takip
 • Yemekhane Yüz Tanıma
 • Yemekhane Kartlı Geçiş
 • Yemekhane Kontrol Cihazları
 • Yemekhane Otomasyonu
 • Yemekhane Geçiş Kontrol
 • Yemekhane Turnikeli Geçiş
 • Yemekhane Yazılımı
 • Yemekhane Öğün Takip
 • Yemekhane Turnikesi
 • Yemekhane Anadolu
 • Yemekhane Fiyat
 • Yemekhane Kontör
 • Yemekhane Kredilendirme
 • Yemekhane Jetonlu Geçiş
 • Yemekhane Ücretlendirme
 • Yemekhane Kart Okuyucu
 •  

  Personel Devam Kontrol Sistemleri

 • Parmak İzli PDKS
 • PDKS Nedir?
 • Personel Devam Kontrol Maaş Hesaplama
 • Personel Devam Kontrol Turnike
 • PDKS Yazılımı
 • Personel Devam Takip
 • Parmak İzli Personel Takip
 • Personel Devam Kontrol Geçiş Sistemi
 • Kartlı PDKS
 • PDKS Kullanım Alanları *
 • Personel Devam Kontrol Sistemi Cihazları
 • Personel Devam Kontrol Yüz Tanıma
 • Personel Devam Kontrol Personel Kartı *
 • Personel Giriş Çıkış Makinası
 • Personel Giriş Çıkış Sistemleri
 • Personel Devam Kontrol Programı
 • Personel Devam Kontrol Giriş Çıkış Kontrol
 • Personel Devam Kontrol Bekçi Saati
 • Personel Devam Kontrol Bekçi Tur
 • Puantaj Cetveli *
 • Puantaj Çizelgesi
 • Puantaj Nedir
 • Personel Devam Zaman Kontrol
 • Personel Devam Zaman Kontrol Sistemleri
 • Personel Takip *
 • Personel Devam Kontrol Sistemleri
 • Personel Devam Kontrol Yemekhane
 • Personel Devam Vardiya Çizelgesi
 • Personel Devam Devamsızlık Defteri
 • Personel Devam Kontrol Fiyat
 • PDKS İzmir
 • PDKS Bursa
 • PDKS Ankara
 • Bekçi Tur Kontrol Sistemleri

 • Bekçi Devriye Tur Kontrol Sistemleri
 • Akıllı Tom Kalemi
 • Bekçi Tur Programı
 • Bekçi Takip Sistemi
 • Bekçi Devriye Tur Kontrol Saatleri
 • Bekçi Tur Sistemi Fiyat
 • Parmak İzi Sistemleri

 • Parmak İzi Okuyucu
 • Parmak İzi Programı
 • Parmak İzi Sistemleri
 • Parmak İzi Tanıma
 • Parmak İzi Okuma
 • Parmak İzi PDKS
 • Parmak İzi Kilit
 • Parmak İzi Turnike
 • Parmak İzli Personel Kontrol
 • Parmak İzli Yemekhane Kontrol
 • Parmak İzi Cihazı
 • Parmak İzi Nedir
 • Parmak İzi Okuyucu Programı
 • Parmak İzi Geçiş Sistemleri
 • Parmak İzi Okuyucu Fiyat
 • Parmak İzi Sistemlerinin Avantajları
 • Parmak İzi Kapı
 • Turnike Sistemleri

 • Turnike Sistemleri
 • Turnike Kullanım Alanları
 • Turnike Çeşitleri
 • Turnike Geçiş
 • Bariyer Sistemleri
 • Geçiş Kontrol Sistemi
 • Kollu Turnike
 • Vip Turnike
 • Engelli Turnikesi
 • Boy Turnike
 • Kelebek Turnike
 • Swing Gate Turnike
 • Turnike Kartlı Geçiş
 • Cam Turnike
 • Jetonlu Turnike
 • Turnike Kapılar
 • Turnike Fiyat
 • Bariyer Sistemleri

 • Bariyer Sistemleri
 • Bariyer Sistemi
 • Otomatik Bariyer
 • Otopark Bariyer
 • Bariyer Kapı
 • Bariyer Fiyatları
 • Kollu Bariyer
 • Otopark Bariyer Sistemleri
 • Otomatik Bariyer Sistemleri
 • Bariyer Kumandası
 • Şerit Bariyer
 • Ayaklı Bariyer
 • Kartlı Geçiş Sistemleri

 • Kartlı Geçiş Sistemleri
 • Kartlı Geçiş Sistemi Nedir
 • Kartlı Geçiş Sistemi Kart Okuyucu
 • Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)
 • Otopark Geçiş Kontrol Yönetimi Sistemi
 • Araç Takip Sistemi
 • Öğrenci Geçiş Kontrol Sistemi
 • Mifare Desfire EV1
 • NFC Yakın Alan İletişimi
 • Kartlı Geçiş Proximity Mifare Karşılaştırma
 • Kartlı Geçiş Sistemi Bariyer
 • Kartlı Geçiş Sistemi Access Kontrol
 • Kartlı Geçiş Sistemi Mifare
 • Kartlı Geçiş Sistemi Mifare Okuyucu
 • Kartlı Geçiş Sistemi Fiyatı
 • Kartlı Geçiş Avantajları Faydaları
 • Kartlı Geçiş Programı Yazılımı
 • Kartlı Geçiş Sistemi Proximity
 • Kartlı Geçiş Sistemi Kapı Yetkilendirme
 • Kartlı Geçiş Sistemi Cihazları
 • Kartlı Geçiş Sistemleri
 • Plastik Kart Basımı

 • Kart Tasarımı
 • Proximity Kart
 • Plastik Kart Yazıcı
 • Kartlı Geçiş
 • Kart Okuyucu
 • Kart Yazıcı
 • Proximity Kartı
 • Mifare Kartı
 • Akıllı Kart
 • Manyetik Kart
 • Kart Basım Sistemleri
 • Plastik Kart
 • Kart Basma Makinası
 • Proximity Kart Okuyucu
 • Proximity Kart Yazıcı
 • Kartuş
 • Şerit Ribbon
 • Kimlik Basma Makinası
 • Yaka Kartı
 • Personel Kartı
 • Ziyaretçi Kartı
 • Fatura Kartı
 • İndirim Kartı
 • Müşteri Kartı
 • Tanıtım Kartı
 • Öğrenci Kartı
 • Kimlik Kartı
 • Otel Kartı
 • Kart Örnekleri
 • Kart Aksesuarları
 • Kart Klips
 • Yaka Kartlıkları
 • Boyun Yaka Askı İpi
 • Yaka Kart Koruyucuları
 • Şeffaf Kart Koruma Poşeti
 • Yoyo
 • Kart Basım Fiyatı